Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Haftalık Çalışma Saatleri ve İşçi Mesaileri

Türkiye’de Haftalık Çalışma Saatleri ve İşçi Mesaileri

haber haber -
22 0

Türkiye Avrupa’da En Fazla Mesai Yapan Ülke

Türkiye’deki ücretli kesim, artan enflasyon, düşük ücretler ve yüksek vergi yükü altında haftada 43.3 saat çalışarak Avrupa’nın en fazla mesai yapan milleti konumunda bulunuyor.

Türkiye Dördüncü Sırada

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre Türkiye, dünyada çalışma saatlerinin en uzun olduğu dördüncü ülke olarak tespit edildi. Haftalık çalışma saatlerinin en uzun olduğu ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu.

Avrupa’da Durum

Komşu Yunanistan’da haftalık çalışma saatleri 39.7 saat iken, Almanya’da 34.7 saat ve Hollanda’da 31.6 saat olarak tahmin edildi. Türkiye, Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ortalamanın **4 katı** mesai yapıyor.

Fazla Mesai Oranları

Eurostat verilerine göre Türkiye’de 20-64 yaş arasındaki çalışan kesimin yüzde 27.2’si haftada 49 saat ve üzerinde çalışıyor. Her 4 çalışandan biri uzun mesailer yapmak zorunda kalıyor. Türkiye’nin ardından en uzun mesailerin görüldüğü ülke İzlanda oldu.

İşçiler Acı Reçeteye Hayır Diyorlar

İşçilerin önemli problemlerinden biri, ekonomi yönetiminin enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’ uygulayarak, ücretli kesimin ekonomik yükünü artırması. Sendikalar ve meslek örgütleri, ekonomik programı eleştirerek ‘acı reçeteye hayır’ diyor.

İlgili Yazılar