Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Güney Afrika, İsrail’e Karşı UAD’de Yeni Tedbirler İstiyor

Güney Afrika, İsrail’e Karşı UAD’de Yeni Tedbirler İstiyor

haber haber -
20 0

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki Saldırılarına Karşı Mahkemede Harekete Geçiyor

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in Refah’ta başlattığı saldırıların Gazzelilerin haklarını telafi edilemez şekilde zarara uğrattığı gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı’ndan (UAD) yeni tedbirlere hükmetmesini talep ediyor. Lahey merkezli UAD’de başlayan duruşmalarda Güney Afrika’nın talepleri ele alınıyor.

Lahey Büyükelçisi: “İsrail Adaleti Aramaktan Başka Bir Seçenek Bırakmıyor”

İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurmak için harekete geçen Güney Afrika, mahkemeden adil bir karar beklediğini vurguluyor. Lahey Büyükelçisi Vusimuzi Madonsela, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmayarak cezasızlıkla hareket ettiğini belirtiyor ve adalet arayışlarının devam edeceğini ifade ediyor.

İsrail’in Eylemleri İnsancıl Hukuku İhlal Ediyor

UAD’deki duruşmalarda Güney Afrika’nın hukuk heyetinden Profesör Vaughan Lowe, İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin insancıl hukuku ihlal ettiğini ve soykırıma yol açtığını belirtiyor. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka ve saldırılar insanlık vicdanını yaralıyor.

İsrail’in Üzerindeki İhtiyati Tedbirler Artırılmalı

Güney Afrika’nın talepleri arasında İsrail’in Gazze’deki askeri saldırılarını durdurması, uluslararası topluma erişimi sağlaması ve insani yardımlara engel olmaması bulunuyor. Güney Afrika, UAD’den İsrail’e karşı daha sıkı tedbirler alınmasını istiyor.

İlgili Yazılar