Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Gece Saatlerinde Tiflis’te Yabancı Etkinin Şeffaflığı Karşıtı Gösteriler

Gece Saatlerinde Tiflis’te Yabancı Etkinin Şeffaflığı Karşıtı Gösteriler

haber haber -
23 0

Binlerce Gösterici Parlamento Önünde Toplandı

Tiflis’te, hükümetin parlamentoya sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısına karşı gösteriler gece saatlerinde devam etti. Binlerce gösterici, parlamento binasının çevresinde toplanarak tasarının ikinci oylamadan geçmesine tepki gösterdi.

Göstericiler İle Güvenlik Güçleri Arasında Gerginlik

Göstericiler, en üst düzey güvenlik seviyesinin ilan edildiği parlamento binasının kapılarını kuşatmaya çalıştı. Bu duruma güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bazı göstericiler ise polis ekiplerine çeşitli materyaller atarak karşılık verdi. Bir grup gösterici ayrıca parlamento binasının ana girişinin önünde ateş yaktı.

Yasa Tasarısı İkinci Kez Onay Aldı

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısı ikinci kez onay aldı. Parlamentoda yapılan oylamada, iktidar partisinin tasarısına 83 milletvekili destek verirken, 23 milletvekili ise karşı çıktı. Yasa tasarısının yasalaşması için üç kez onaylanması gerekiyor.

Muhaliflerde Endişe Yaratıyor

Geçen yıl da tartışmalara neden olan yasa tasarısında, “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” tanımı kullanılacak. Muhalifler ise tasarının ülkenin bağımsızlığını tehdit ettiğini savunuyor ve yasa tasarısının Rusya’nın etkisi altında olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle geçmişte de büyük protestolar gerçekleşmişti.

İlgili Yazılar