Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Harcamaları Hızla Artıyor

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Harcamaları Hızla Artıyor

haber haber -
17 0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bulut, Saray Harcamalarını Değerlendirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın Nisan ayı harcamalarının geçen yıla göre hızla arttığını açıkladı. Sarayın harcamalarındaki artışın dikkat çekici boyutlara ulaştığını belirten Bulut, Sarayın tasarruf tedbirlerinden etkilenmediğine vurgu yaptı.

Sarayın Harcamaları Neye Denk Geliyor?

Bulut’un verdiği bilgilere göre, geçtiğimiz yıl nisan ayında 198 milyon 560 bin lira harcayan Saray, bu yılın aynı ayında 1 milyar 603 milyon 986 bin lira harcadı. Bu durum, Sarayın harcamalarının 8 kat arttığı anlamına geliyor.

Bulut’un vurguladığı bir başka nokta da şu: Sarayın 1 dakikalık harcaması, 2 asgari ücretlinin maaşını aşıyor ve en düşük 4 emekli maaşına yaklaşıyor.

Kamuda Tasarruf Çağrısı

CHP’li Bulut, Sarayın günlük harcamasının 53 milyon 466 bin lira, saatlik harcamasının 2 milyon 227 bin lira ve dakikalık harcamasının 37 bin 129 lira olduğunu belirtti. Ayrıca, Bulut Sarayın kendi harcamalarından emekliye ve asgari ücretliye kaynak ayırmaya fırsat bulamadığını dile getirdi.

Bulut’un ifadeleriyle: “Cumhurbaşkanlığı’nın 1 dakikalık masrafı iki asgari ücreti geride bıraktı. En düşük 4 emekli maaşına yaklaştı. ‘Emekliye kaynak yok’ diyen saray, bol keseden harcamaya devam ediyor. Kamuda tasarruf sarayın kapısından içeri giremedi.”

Memur maaşlarına yapılan asgari düzeydeki zamlar ve vatandaşların ekonomik zorlukları karşısında, Sarayın artan harcamalarının sorgulanması ve kamu tasarrufuna öncülük etmesi gerektiği belirtiliyor.

İlgili Yazılar