Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Lirası Mevduatlarında Uzun Vadeli Yatırımlar Artıyor

Türk Lirası Mevduatlarında Uzun Vadeli Yatırımlar Artıyor

haber haber -
9 0

2023 yılının ikinci yarısında başlayan faiz artışları ile birlikte Türk Lirası yeniden yatırım aracı olarak öne çıkıyor. Son dönemde TL mevduatlarında vade süreleri uzuyor.

TL Mevduatlarında Büyük Artış

Uzun vadeli TL mevduatlar, son 10 ayda 1.3 trilyon lira artarak 1.8 trilyon lirayı geçti. Bu dönemde TL mevduatın tasarruflar arasındaki payı yükseliyor.

Yatırımcılar Yüksek Faiz İmkanından Yararlanıyor

Yatırımcılar, faiz oranlarının zirveye ulaştığına inanarak 6 ay ve üzeri mevduatlara yöneldi. 3 Mayıs haftasında 3 aya kadar vadeli mevduatın ortalama faizi %68.03, 6 aya kadar vadeli mevduatın ortalama faizi ise %63.9 oldu.

Vadeli Mevduatların Payı Artıyor

BDDK’nın mart ayı verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin 14 trilyon 287 milyar liralık mevduatının 8 trilyon 357 milyarı TL cinsinde tutuluyor. Bu mevduatın 6-12 ay vadeli mevduatlarda tutulan miktarı 1 trilyon 334 milyar liraya ulaştı.

Stopaj Oranları Güncellendi

Mayıs ayında Türk Lirası mevduatlara uygulanan stopaj oranları da güncellendi. 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı %5’ten %7.5’e, 1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı ise %3’ten %5’e yükseldi. Bu durum, bankalarda TL mevduat faizlerinde düşüşe neden oldu.

İlgili Yazılar