Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Önemli Değişiklik

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Önemli Değişiklik

haber haber -
29 0

Mehmet Akif Eroğlu’nun İstifası ve Ardındaki Gelişmeler

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (SEDDK) 2023 yılının kasım ayında önemli bir değişiklik yaşandı. Mehmet Akif Eroğlu, 7 Ekim 2022’de başladığı başkanlık görevinden 3 Kasım 2023’te ayrıldı. Kamuoyuna “istifa” olarak duyurulan ayrılığın perde arkasındaki detaylar ise oldukça şaşırtıcı.

Rüşvet İddiaları ve Lisans İptali Riski

Gri Sigorta ve Mellce isimli sigorta şirketleri, lisanslarının iptali riskiyle karşı karşıya kaldı. İddialara göre, lisans iptali kararı öncesinde bu iki şirket, Mehmet Akif Eroğlu ile irtibat kurarak 2 milyon Euro rüşvet verdi. Bu iddia üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bilgi verilmesi sonucunda soruşturma başlatıldı ve Eroğlu’nun görevden alınması kararlaştırıldı.

Yeni Başkan ve El Koyma Kararı

Mehmet Akif Eroğlu’nun istifasının ardından Davut Menteş, SEDDK Başkanı olarak göreve başladı. Menteş’in ilk işi, iddia edilen rüşvet olayıyla bağlantılı olduğu belirtilen Gri Sigorta ve Mellce Sigorta şirketlerine el koyma kararı oldu. Eroğlu hakkında savcılık tarafından da soruşturma başlatıldığı ve ifadesinin alındığı bilinmektedir.

İlgili Yazılar