Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Emniyet Teşkilatının Geçmişi ve Güvenlik Mimarlığı

Emniyet Teşkilatının Geçmişi ve Güvenlik Mimarlığı

haber haber -
24 0

Sadettin Tantan’dan Önemli Açıklamalar

Sadettin Tantan, İçişleri Bakanlığı döneminde çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadelede projeli operasyonları başlatmıştır. Bu operasyonlar, yasal düzenlemelerin yapılarak suç örgütlerine karşı önlem alınmasını sağlamıştır.

Emniyet Teşkilatının Yıpratılması ve Tantan’ın Çağrısı

Bora Kaplan suç örgütleriyle ilgili yapılan yorumların Emniyet Teşkilatı’nı olumsuz etkilediğini düşünüyor. Sadettin Tantan ise, siyasetçilerin Emniyet Teşkilatı’nı siyasi tartışmalara alet etmemeleri gerektiğini vurgulayarak, güvenlik güçlerinin hukuka uygun şekilde suçla mücadelesine destek olunması gerektiğini belirtiyor.

Güvenlik Mimarlığı ve Önemi

Sadettin Tantan, Türkiye’nin modern bir güvenlik mimarlığına ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Ülkenin iç ve dış güvenliği için yeni bir altyapı oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, hukuki ve fiili anlamda önemli adımların atılması gerektiğini ifade ediyor.

Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu’nun Kaldırılması

Tantan, çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadelede özel yasaların gerekliliğine işaret ediyor. Çete ve yolsuzlukla mücadelede özel kanunların önemine değinen Tantan, AKP döneminde çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadelede önemli bir eksikliğin yaşandığını belirtiyor.

Örgüt Yapılanması ve Mücadele

Tantan, örgütlerin dikey ve yatay yapılanmalarına dikkat çekiyor. Yatay yapılanmada yer alan kişilerin örgüte dolaylı destek verdiğini ve örgütün çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini belirtiyor. Bu yapılanmanın örgütlerin başarısını artırdığını vurguluyor.

Emniyet Teşkilatı ve Mücadeledeki Gelişmeler

Sadettin Tantan, Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı döneminde mücadelenin yükseldiğini ve dokunulamayan alanlara operasyonların başladığını belirtiyor. Ancak yargı ve emniyet görevlilerinin hatalarının da soruşturulması gerektiğini vurguluyor.

İlgili Yazılar