Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazır Giyim Sektöründe Siparişler Yeniden Canlanıyor

Hazır Giyim Sektöründe Siparişler Yeniden Canlanıyor

haber haber -
33 0

Hazır Giyim Sektöründe Siparişler Artıyor

Avrupalı perakende markalarının sipariş yavaşlatması ve yüksek maliyet nedeniyle küçülen hazır giyim sektörü, son 1.5 yılda yaşadığı daralmadan çıkıyor. Sektörde artan siparişler, kapasite savaşlarına neden oluyor.

Üretimde Kapasite Savaşları Yaşanıyor

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, sektördeki havanın olumlu yönde değiştiğini ancak daralan üretim hatlarının yeni zorluklar getirdiğini belirtti. Fason üretim yapan yerlerde kapasite sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Kaya, uluslararası standartlara uygun işletmelerde üretim talebinin arttığını ifade etti.

İstihdam ve İhracatta Riskler Sürüyor

Hazır giyim sektöründe yaşanan kârsızlık nedeniyle 2024 yılı sonunda üretimde, ihracatta ve istihdamda kayıp riski devam ediyor. Sektörde ciddi istihdam çıkışları yaşandığını belirten Kaya, bu durumun geri döndürülmesinin zor olabileceğini dile getirdi.

Devletten Destek Talepleri

Ramazan Kaya, sektördeki kârsızlık sorununa çözüm bulunması için devletten destek talep ettiklerini belirtti. Kaya, özel kur uygulaması ve Sosyal Güvenlik Kurumu desteğinin artırılması gibi tedbirlerin alınmasını ve uzun vadeli kredi teminini talep ettiklerini ifade etti.

Konkordato Taleplerinde Artış

Yüksek enflasyon ve ekonomik krizin etkisiyle ülke genelinde konkordato talepleri artıyor. Gaziantep’teki bazı tekstil şirketleri, mali sıkıntılar nedeniyle konkordato talebinde bulundu. Karaca Tekstil ve Vizyoner Tekstil gibi şirketler, iflasın eşiğine gelmemek için konkordato ilan etti.

İlgili Yazılar