Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Almanya-Türkiye İlişkileri: Tarihi ve Önemi

Almanya-Türkiye İlişkileri: Tarihi ve Önemi

haber haber -
52 0

Steinmeier’den Önemli İfadeler

Almanya-Türkiye ilişkilerinin uzun ve zengin bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Steinmeier, Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaretin diplomatik ilişkilerin başlamasının 100. yıl dönümünde büyük önem taşıdığını belirtti.

İnsani İlişkilerin Önemi

Steinmeier, Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin sadece devletler arasında değil, özellikle insani ilişkiler sayesinde özel kıldığını ifade ederek, iki ülke arasındaki dostane ve ailevi ilişkilerin eşsiz olduğuna dikkat çekti.

Tarihi İşgücü Anlaşması ve Nüfus

1961’de imzalanan işgücü anlaşmasından bu yana yaklaşık 3 milyon Türk kökenli insanın Almanya’da yaşadığını hatırlatan Steinmeier, bu durumun iki ülke arasındaki bağları daha da güçlendirdiğini vurguladı.

İkili ve Uluslararası İşbirliği

Almanya ve Türkiye’nin NATO, G20 ve Orta Doğu gibi platformlarda işbirliği yapması gerektiğinin altını çizen Steinmeier, iki ülkenin birbirleri için vazgeçilmez olduğunu ve birbirlerine ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Gazze Meselesi

Gazze’deki insani durumun düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Steinmeier, bölgede savaşın yayılmasının engellenmesi ve Filistin-İsrail sorununun siyasi bir çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Yeniden Önem Kazanmak

Türk-Alman ilişkilerine yeniden ivme kazandırılması gerektiğini belirten Steinmeier, çok yoğun ve detaylı görüşmelerin ardından Türkiye’ye teşekkür ederek, ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

İlgili Yazılar