Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye ve Özbekistan Arasındaki İşbirliği Anlaşmaları Meclis’te Onaylandı

Türkiye ve Özbekistan Arasındaki İşbirliği Anlaşmaları Meclis’te Onaylandı

haber haber -
34 0

AK Parti Milletvekili Osman Mesten, Türkiye ve Özbekistan arasındaki işbirliği anlaşmalarının önemini vurguladı.

Ticaret ve Yatırımlar Hızla Artıyor

Milletvekili Mesten, Türkiye’nin Özbekistan’daki doğrudan yatırımının 1,5 milyar dolara ulaştığını belirtirken, 1900 Türk firmasının bu ülkede faaliyet gösterdiğini açıkladı. İki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi son 8 yılda 10 kat artarak 3,5 milyar dolara yükseldi.

Kardeşlik İlişkisi Güçleniyor

Mesten, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in samimi kardeşlik ilişkisinin, stratejik müttefiklik seviyesine ulaşan ilişkilere öncülük ettiğini ifade etti. İki ülke arasındaki anlaşmalarla karşılıklı vize muafiyeti sağlandığını ve ilişkilerin daha da güçlendirildiğini aktardı.

Meclis’ten Onay

Meclis’te kabul edilen kanun teklifleri ile Türkiye ve Özbekistan arasında iş birliği anlaşmalarının yanı sıra suçla mücadelede iş birliği konulu anlaşma ve kolluk eğitimi iş birliği protokolleri de onaylandı. Bu adımların Türk dünyası ilişkilerine büyük katkı sağlayacağına inanılıyor.

Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, yapılan oylamaların ardından bir ara verdi ve bir sonraki birleşimin saat 14.00’te toplanması kararlaştırıldı.

İlgili Yazılar