Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Uluslararası Bilim İnsanlarından Önemli İklim Değişikliği Araştırması

Uluslararası Bilim İnsanlarından Önemli İklim Değişikliği Araştırması

haber haber -
38 0

Yağışların İklim Değişikliği ve El Nino Etkisi

CNN’in haberine göre, uluslararası bir akademik işbirliği olan “World Weather Attribution” (WWA) bünyesindeki 21 bilim insanı, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Yemen’de iklim değişikliğinin hayatı olumsuz etkileyen yağışlar üzerinde detaylı bir inceleme yaptı.

Çarpıcı Tespitler

Bilim insanları, gerçek bir hava olayını iklim değişikliğinin olmadığı kurgusal bir dünya ile karşılaştıran bilgisayar simülasyonları oluşturarak yapılan incelemeler sonucunda, saadece bir günde kömür, petrol ve doğal gaz kullanımı nedeniyle yaşanan 1,2 santigrat derecelik ısınmanın olmadığı bir dünyada yağması gerekenden yüzde 10 ila 40 daha fazla yağmur yağdığını tespit etti.

El Nino’nun Rolü

Araştırmacılar, yağışların iklim değişikliği nedeniyle şiddetlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde dururken, sıcaklıkların artmasına neden olan El Nino hava olayının da büyük bir etken olabileceğini belirledi. Körfez bölgesinde etkili olan şiddetli yağışlar ve bu yüzden oluşan seller Umman, BAE, Bahreyn ve Yemen’de hayatı olumsuz etkilemişti.

Olumsuz Etkiler

Kötü hava koşulları ülkelerdeki havalimanlarının kapanmasına, uçuşların aksamasına ve ekonomik hayatta sıkıntılar yaşanmasına yol açmıştı. BAE, 16 Nisan’da ülkede son 75 yılın en yüksek yağış miktarının kaydedildiğini duyurmuştu.

İlgili Yazılar