Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin Tanımadığı Güney Kıbrıs’a Katar Emiri’nin Yapacağı Yatırımlar

Türkiye’nin Tanımadığı Güney Kıbrıs’a Katar Emiri’nin Yapacağı Yatırımlar

haber haber -
23 0

Katar Emiri Güney Kıbrıs’a Yatırım Yapacak

Katar Emiri Al Sani’nin Güney Kıbrıs’a servet akıtacağı öğrenildi. Emir, Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Hristodulidis tarafından ağırlanmış ve yatırım anlaşmaları yapmıştı.

Katar’ın Yapacağı Yatırımların Detayları

Katar, Güney Kıbrıs’ta enerji, limanlar, turizm, finans ve teknoloji alanlarında yatırımlar yapacak. Doğu Akdeniz’deki “Afrodit” alanında bulunan doğalgaz rezervlerine ortak olacak ve birçok alanda projeler gerçekleştirecek.

Katar Emiri’nin Öncelik Verdiği Projeler

Katar’ın özellikle Larnaka limanı ve marina ihalesiyle ilgilendiği ve Larnaka, Aya Napa, Limasol ve Baf’ta otel, golf sahaları, güneş enerjisi ve enerji depolama tesisleri gibi yapılar inşa edeceği belirtiliyor.

Katar’ın Güney Kıbrıs’a Yapacağı Ortaklıklar

Katar, Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölge ilan ettiği alanlarda doğal gaz arama ve çıkarma çalışmalarına da ortaklık düzeyinde katılacak ve GKRY ile çalışma komiteleri kuracak.

Utku Çakırözer’den Değerlendirme

TBBM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye’nin Katar’a tanıdığı ayrıcalıkları ve yapılan yatırımları eleştirerek, “Katar KKTC’yi mi tanıdı? Aksine gidip Rum kesiminde Büyükelçilik açtı, şimdi de rotayı Güney Kıbrıs’a çevirdi, al sana Katar dostluğu, hayırlı olsun” dedi.

İlgili Yazılar