Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM, Kripto Piyasasına Yönelik Düzenlemeyi Görüşecek

TBMM, Kripto Piyasasına Yönelik Düzenlemeyi Görüşecek

haber haber -
14 0

TBMM, Kripto Piyasasına Yönelik Önemli Düzenlemeleri Gündemine Alıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurban Bayramı sonrasında gündemine alacağı kanun teklifleri arasında kripto piyasasına ilişkin düzenlemeler de yer alacak.

Kripto Piyasasına Düzenleme Getiren Yasa Teklifi Öne Çıkıyor

Öncelikli olarak değerlendirilecek yasa teklifinin, kripto piyasasına düzenleme getiren yasa olduğu belirtiliyor. SPK’ya geniş yetkilerin verileceği düzenleme ile hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getirilecek.

Yatırımcı ve Firmaların Korunması Hedefleniyor

Yatırımcıların korunması amacıyla düzenleme kapsamında hizmet veren firmalara yaptırımlar uygulanacak. Kripto para kullanıcıları ile ilişkilerin düzenlenmesi ve kimlik tespit yöntemlerinin belirlenmesi de teklifin detayları arasında yer alıyor.

SPK Yetkilendirme Sürecine Girecek

Düzenlemeye göre hizmet sağlayıcı kuruluşlar ve faaliyetler için SPK’dan izin alınması zorunlu hale gelecek. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı konusunda da SPK’ya yetki verilecek.

Yaptırımlar ve Ceza Mekanizması

Düzenleme kapsamında, tüm transfer işlemlerinin kayıt altına alınması öngörülüyor. Belirlenen koşulları sağlayan platformlar yetkilendirilecek ve bankaların saklama lisansı alması gerekecek. Piyasa bozucu eylemlere 6 milyon liraya kadar ceza uygulanacak.

Cezalar ve İdari Para Cezaları Belirlenecek

Piyasa dolandırıcılığı, piyasa bozucu eylemler ve bilgi suistimali gibi konularda cezaların belirleneceği düzenleme ile piyasa bozucu eylemler kapsamında 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezaları öngörülüyor.

İlgili Yazılar