Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye’deki Türkiye Karşıtı Hutbeler Eleştiriliyor

Suriye’deki Türkiye Karşıtı Hutbeler Eleştiriliyor

haber haber -
10 0

Atamalar Tepki Çekiyor, Hutbelerde Türkiye Aleyhine Propaganda Yapılıyor

Ülkemize sığınan yaklaşık 4 milyon Suriyeli ile birlikte Suriye topraklarında da Türkiye’nin milyonlarca kişiye destek verdiği biliniyor. Ancak, bu destekler sürerken bazı görevlendirmeler tepki çekiyor. Geçen cuma günü birçok camide yapılan atamalar eleştirilerek, Türkiye aleyhine hutbeler verildi.

Din Kullanılarak Propaganda Yapılıyor

Suriye’de “Din güvenliği” bulunmadığı ve her önüne gelen grubun cami yaptırdığına dikkat çeken bazı kaynaklar, Türkiye aleyhtarlığının son dönemde yaygınlaşmaya başladığına dikkat çekti. Kuzey Suriye’de bayrağın yırtılması, indirilmesi ve bazı illerimizde eş zamanlı olarak patlayan olayların, iki ülkenin yakınlaşmasını engellemeye yönelik provokasyonlar olduğu iddia edildi.

Cuma Hutbelerinde Türkiye Hedef Alınıyor

Cuma hutbelerinde Türk ırkçılığı olarak nitelenen olaylar, Azez’deki Meytem Camisinde gündeme getirildi. Hutbede Türklerin bayrağa yapılan saldırıyı kınadığı ancak Suriyelilerin dükkanlarında Arapça yazı görmeye tahammül edemediği belirtildi. Türkiye’nin bölgede yolsuzluğa bulaşmış kişileri göreve atama politikasının eleştirildiği hutbede, Türkiye’nin vatandaşlığa aldığı kişilerin dayatıldığı ifade edildi.

Daha Beter Hutbeler Verildiği İddia Ediliyor

Kuzey Suriye’deki gelişmeleri yakından izleyen bir kaynak, Türkiye aleyhine yapılan kampanyaların arttığını ve daha kötü hutbelerin verildiğini belirtti. Cuma namazlarının fırsat bilindiği ve Türkiye karşıtlığının din görevlileri aracılığıyla yayıldığının altı çizildi. Bu durumun vatandaşlar üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ve önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı.

İlgili Yazılar