Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Orman Yangınları İçin Yapılacak İnşaatlar Tasarruf Genelgesine Takıldı

Orman Yangınları İçin Yapılacak İnşaatlar Tasarruf Genelgesine Takıldı

haber haber -
10 0

İhaleler İptal Edildi, Meclise Taşındı

Yaz sıcaklarının artmasıyla birlikte orman yangınları da başladı. Avrupa’nın birçok bölgesini etkileyen yangınlar karşısında Türkiye’de de önlemler alınmaya çalışılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, yangınlarla mücadele kapsamında yurt genelinde 58 yeni yangın söndürme havuzu ve göleti inşa edileceğini duyurmuştu.

Ancak Ege Bölgesi’nde yapılacak “Yangın helikopter pisti” ve “Yangın havuzu” inşaatları, son yayınlanan tasarruf genelgesine takıldı. İzmir Bergama Orman İşletmesi, yangın helikopter pisti yapım işi için ihale açtı ancak genelge nedeniyle 24 Mayıs’ta ihale iptal edildi. Aynı durum, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü’nün yangın havuzu ve çit yapımı ihalesinde de yaşandı. Bu durum, DEVA Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen tarafından Meclis’e taşındı.

Adalet Sarayları ve Hükümet Konaklarına Harcanan Milyarlar

Ekmen, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iptal edilen ihaleleri sordu ve “Orman yangınlarına karşı alınacak önlemlerden tasarruf gerekçesiyle taviz verilemez” dedi. Bu süreçte Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine yapılan adliye sarayı ihalesine 212 milyon lira harcanırken, Adalet Sarayları ve Hükümet Konakları için milyarlarca lira ayrıldığı ortaya çıktı.

2024 yılında yalnızca yılın ilk 6 ayında 11 adalet sarayı için ihale yapılarak sözleşme imzalandı. Adliye Saraylarının toplam maliyeti 4 milyar 513 milyon TL’ye ulaştı. Ayrıca, 30 hükümet konağı ihalesi de yapılarak sözleşmeler imzalandı ve bu kapsamda valilik ve kaymakamlıklar için yapılacak 30 hükümet konağının maliyeti 4 milyar 240 milyon TL olacak.

İlgili Yazılar