Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Kuzey Makedonya Seçimlerinde VMRO-DPMNE İttifakı Önde Gidiyor

Kuzey Makedonya Seçimlerinde VMRO-DPMNE İttifakı Önde Gidiyor

haber haber -
17 0

Gordana Siljanovska Davkova Yüzde 65 ile Önde

Resmi olmayan sonuçlara göre, VMRO-DPMNE öncülüğündeki ittifakın desteklediği Gordana Siljanovska Davkova, Kuzey Makedonya cumhurbaşkanlığı yarışını %65,03 oy oranıyla önde götürüyor. Rakibi mevcut Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ise %29,30 oy aldı.

Mickoski: “Başardık, Makedonya Kazandı”

VMRO-DPMNE lideri Mickoski, seçimin tarihi bir zafer olduğunu vurgulayarak, “Başardık. Makedonya kazandı. Halkın tarihi zaferi” dedi. Mickoski, yeni bir geleceğe adım attıklarını ve tüm vatandaşlara teşekkür etti.

Genel Seçim Sonuçları

Merkez Seçim Komisyonu’nun verilerine göre, VMRO-DPMNE’nin öncülüğündeki ittifak 59 milletvekili çıkarırken, SDSM’nin öncülüğündeki ittifak 19 milletvekili kazandı. Ülkedeki diğer partiler de meclise temsilciler gönderdi. Kuzey Makedonya Meclisi’nde Türk toplumunu en az 3 milletvekili temsil edecek.

Gordana Siljanovska Davkova Kimdir?

1953 doğumlu olan Siljanovska Davkova, ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olması bekleniyor. Anayasa hukuku ve siyasi sistem dersleri veren Siljanovska Davkova, geçmişte çeşitli uluslararası kurumlarda önemli görevler üstlendi. 2020’den beri Kuzey Makedonya Meclisinde milletvekili olarak görev yapıyor.

İlgili Yazılar