Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kamu Harcamalarında Tasarruf Çağrısı: Gerçekler ve Eleştiriler

Kamu Harcamalarında Tasarruf Çağrısı: Gerçekler ve Eleştiriler

haber haber -
17 0

Kamu Harcamalarında Tasarruf Çağrısı Yapılıyor

Asgari ücretliden, emekliden, dul ve yetim maaşlarından tasarruf eden iktidar, iş kamu harcamalarına gelince göstermelik adımlar atıyor. Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek genelgeler yayınlayıp tasarruf çağrısı yapıyor.

Kamu Kurumlarından Dikkat Çeken Harcamalar

Kamu kurumları, toplantı, temsil ve tanıtım için 2023’ün ilk 4 ayında 886 milyon 797 bin TL harcadı. Tasarruf tedbirlerine rağmen bu dönemde dikkat çekici bir düşüş sağlanamadı.

Dikkat Çeken Harcama Kalemleri

Ocak ayında toplantı ve yemekler için 18 milyon 838 bin TL, Şubat ayında 92 milyon 295 bin TL, Mart ayında 714 milyon 478 bin TL ve Nisan ayında ise 61 milyon 185 bin TL harcandı. Taşıt kiralama giderleri %124 artarak 335 milyon 864 bin TL’ye yükseldi.

Aynı dönemde bina kirası için ödenen tutar %179 artış göstererek 32 milyar 311 milyon 112 bin TL’ye çıktı. “Gizli hizmet gideri” örtülü ödenek ise geçen yıla göre artış gösterdi.

Eleştiriler ve İktidarın Tercihleri

TBMM Plan Bütçe Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, iktidarın kamu harcamalarında gerçek anlamda tasarruf yapmadığını vurgulayarak, “Emekliden, çalışandan, asgari ücretliden tasarruf eden iktidar iş kendisine gelince keyfi harcamalardan vazgeçilmiyor. Böyle tasarruf olmaz.” dedi.

Türeli, iktidarın göstermelik adımlar attığını ve toplumdan kopuk bir tutum sergilediğini belirterek, her ay artan harcamaların yıl sonunda ne kadar olacağını kestirmenin zor olduğunu ifade etti.

İlgili Yazılar