Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Beşşar Esad Daveti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Beşşar Esad Daveti

haber haber -
10 0

Suriye ile Yıllardır Devam Eden Gerginlik Farklı Bir Boyuta Taşındı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad için “Davet edeceğiz” mesajı sonrasında, iki ülke arasındaki uzun süredir devam eden gerginlik farklı bir seviyeye ulaştı. Yıllardır devam eden ve milyarlarca dolara mal olan sorunda milyonlarca Suriyeli göçmenin yaşandığı biliniyor.

CHP’li Utku Çakırözer’den Esad Görüşmesine İlişkin Açıklamalar

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile 2012 yılında gerçekleştirdiği görüşmeye dair ilginç detayları paylaştı. Çakırözer, Esad’ın Türkiye’de yaşanan değişiklikler hakkında yaptığı yorumları ve Türkiye ile ilişkilendirdiği PKK konusundaki açıklamalarını aktardı.

Esad’ın Çakırözer ile yaptığı Görüşmeye Dair Açıklamaları

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Utku Çakırözer’le gerçekleştirdiği görüşmeye dair yaptığı açıklamalarda Türkiye ile ilişkileri ve PKK konusundaki görüşlerini dile getirdi. Esad, Türk halkına karşı saygılı olduğunu ve Türkiye ile ilişkilerin tehlikeli bir noktada olduğunu belirtti.

Çakırözer ve Esad Görüşmesine Yönelik Eleştiriler ve CHP’nin Açıklamaları

Utku Çakırözer’in Beşşar Esad ile yaptığı görüşme sonrasında AKP sözcüleri ve yandaş medya eleştirilerde bulunmuş, görüşmeyi “propaganda faaliyeti” olarak nitelendirmişti. Ancak muhalefet ve basın meslek örgütleri Çakırözer’e destek çıkmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Genel Başkan Özgür Özel’in Esad ile görüşme isteğinin kabul edildiğini duyurdu.

Özgür Özel’in Esad ile Görüşme Talebine Olumlu Yanıt

CHP lideri Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Esad arasında arabulucu olabileceğini belirterek Esad’ı masaya oturmaya ikna edebileceğini ifade etti. Şam yönetiminin, Özgür Özel’in Esad ile görüşme talebine olumlu yanıt verdiği açıklandı. Özel, Türkiye’nin sığınmacı sorununu öncelikli mesele olarak gördüklerini vurguladı.

İlgili Yazılar