Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu’dan Bankacılık Sektörü Değerlendirmesi

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu’dan Bankacılık Sektörü Değerlendirmesi

haber haber -
11 0

1 Milyon TL Üstü Mevduat Sahiplerinin Payı Yükseliyor

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bankalardaki 1 milyon TL üstü mevduat sahiplerinin toplam TL mevduat içindeki payının yüzde 76.6’ya yükseldiğine dikkat çekti. Bu durumun Türkiye’de gelir dengesizliğinin arttığını ve küçük yatırımcının kaybolduğunu gösterdiğini belirtti.

Bankaların Performansı ve Büyüme Oranları

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bankaların son bir yıldaki performansını değerlendirirken, Nisan 2023 ve Nisan 2024 verilerini karşılaştırdı. Bankacılık sektöründe mevduat ve kredi büyümesinde enflasyonun altında bir büyüme oranı yakalandığını ve yüksek faiz ortamında sektör maliyetlerinin arttığına vurgu yaptı. Bireysel kredi kartı bakiyesinin yüzde 120, tüketici kredisinin ise sadece yüzde 24 büyüdüğünü belirten Babuşcu, tüketici kredilerindeki kısıtlamalara bağlı olarak halkın kredi kartı kullanımına ağırlık verdiğini ifade etti.

Milyoner Mevduat Sahiplerinde Artış

Prof. Dr. Babuşcu, Nisan 2023-Nisan 2024 döneminde milyoner mevduat sahiplerinin sayısında ciddi bir artış olduğunu belirterek, 1 milyon TL üstü mevduatın toplam mevduat içindeki payının yüzde 70.3’ten yüzde 76.62’ya yükseldiğini açıkladı. Bu durumun gelir dengesizliğinin arttığını ve küçük yatırımcının kaybolduğunu gösterdiğini söyledi.

Bankacılık Sektöründeki Riskler

Prof. Dr. Babuşcu, bankacılık sektörünün bilançolarını değerlendirirken takipteki alacakların kredilere oranının yüzde 1.52 olduğunu belirtti. Ancak ilerleyen dönemlerde bu konuda ciddi bir risk bulunduğunu vurguladı. Politika faizindeki artışın mevduat faizlerini yükseltmesiyle bankacılık sektörünün maliyetlerinin arttığını ve bankaların kârlılığının azaldığını, özkaynak kârlılık oranının yüzde 10.13’ten yüzde 8.9’a indiğini ifade etti.

İlgili Yazılar