Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Vergi Reformu Tasarısından Çarpıcı Detaylar Ortaya Çıktı

Vergi Reformu Tasarısından Çarpıcı Detaylar Ortaya Çıktı

haber haber -
16 0

Maliye’nin Yeni Yaklaşımı: Özel Gider Bildirimi

İktidarın üzerinde çalıştığı vergi reformu paketi kapsamında beklenmedik bir adım atıldı. Taslak, gelirini düşük gösterip lüks bir yaşam süren mükelleflere odaklanıyor. Buna göre, gelirleri ile harcamaları arasında yüzde 20’nin üzerinde uyumsuzluk tespit edilen kişilerden ‘Özel Gider (Harcama) Bildirimi’ talep edilecek. Bu bildirimi yapamayanlar, farkın vergisini ödemek durumunda kalacak ve vergi incelemesiyle karşı karşıya kalabilecek.

ABD ve İtalya Örnek Alındı

Önerilen düzenleme, ABD, İtalya ve Batı Avustralya gibi ülkelerin benzer uygulamalarını referans alıyor. Bu ülkelerde gelir ile harcama arasındaki uyumsuzluk durumunda mükellefler izaha çağrılıyor ve vergiye tabi tutuluyor. Aynı zamanda mali suçlarla mücadele kapsamında da değerlendirilen bu uygulama, Türkiye’de de hayata geçirilmesi planlanıyor.

Lüks Harcamaların İzlenmesi

Tasarlanan düzenleme kapsamında, mükelleflerin lüks harcamaları da detaylı bir şekilde incelenecek. ‘Mükellef hesap kartı’ adı verilen bir sistem aracılığıyla harcamalar ile gelirlerin takibi yapılacak ve 2025 yılında yürürlüğe girecek olan bu uygulama ile lüks gayrimenkuller, taşıt alımları, yüksek kira ve aidat ödemeleri ile pahalı eğitim harcamaları da denetim altına alınacak.

İlgili Yazılar