Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. UNICEF Raporuna Göre Dünya Genelinde Çocuklarda Gıda Kıtlığı Alarm Veriyor

UNICEF Raporuna Göre Dünya Genelinde Çocuklarda Gıda Kıtlığı Alarm Veriyor

haber haber -
19 0

UNICEF Raporu Detaylarıyla Açıklandı

UNICEF, “Çocuklarda Gıda Kıtlığı” raporunu yayımlayarak dünya genelindeki çocukların karşı karşıya olduğu ciddi soruna dikkat çekti. Raporda, 5 yaş altı 181 milyon çocuğun aşırı zayıflık ve hayati tehlike riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Raporda Vurgulanlar

Raporda, söz konusu çocukların %65’inin 20 ülkede yaşadığı bilgisi verilirken, Güney Asya’da 64 milyon, Sahra altı Afrika’da ise 59 milyon çocuğun ciddi gıda kıtlığı ile mücadele ettiği ifade edildi. Aynı zamanda, vakaların yarısından fazlasının yoksul ailelerde görüldüğüne ve besleyici ürünlerin eksikliğinin etkili olduğuna vurgu yapıldı.

Gazze’deki Endişe Verici Durum

Raporda, 7 Ekim sonrasında Gazze’de yaşanan durum da öne çıktı. 10 çocuktan 9’unun ciddi gıda kıtlığı ile karşı karşıya olduğu belirtilirken, yetersiz beslenmenin hayati tehlike riskini artırdığı vurgulandı. Ailelerin çocuklarının gıda ihtiyaçlarını karşılayamadığına işaret edilen raporda, durumun çocuklar için korkunç sonuçlar doğurduğu ifade edildi.

Uyarı ve Çağrı

Raporda, hükümetlere çocuklarda gıda kıtlığını engellemek için adım atma çağrısı yapılarak, bu acil duruma dikkat çekildi. UNICEF, uluslararası toplumu çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla çaba sarf etmeye davet ediyor.

İlgili Yazılar