Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Unemoto, Japonya’nın Yeni Başsavcısı Olarak Göreve Başladı

Unemoto, Japonya’nın Yeni Başsavcısı Olarak Göreve Başladı

haber haber -
8 0

Unemoto, Yukio’nun Yerine Başsavcı Oldu

62 yaşındaki Unemoto, Japonya Başbakanı Kişida Fumio kabinesinin kararıyla ülkenin en yüksek rütbeli savcılık makamına getirildi. Emekliye ayrılan Kai Yukio’nun yerine atanmasıyla Unemoto, Japonya’nın ilk kadın başsavcısı unvanını aldı.

Adalet ve Dürüstlüğe Odaklanıyor

Unemoto, düzenlediği basın toplantısında, bu yeni dönemde hedefinin cinsiyet farkı gözetmeksizin en iyi şekilde görevini yerine getirmek olduğunu vurguladı. Yetkilerinin kamu güveni, adalet ve dürüstlük temelinde kullanılmasının önemini vurgulayarak suçların daha organize ve anonim hale geldiğini kaydetti.

Siyasi ve Mali Soruşturmalarda Başarılı İzler Bıraktı

Çiba eyaleti kökenli Unemoto, Chuo Üniversitesinden mezun olduktan sonra savcılık kariyerine adım attı. Hem siyasi hem mali soruşturmalarda görev alan Unemoto, iktidardaki Liberal Demokrat Parti’deki bağış fonu skandalı ve açık deniz rüzgar enerjisi projelerindeki yolsuzlukları soruşturarak adını duyurdu.

Kadınların Güçlendirilmesine Vurgu

Baş Sekreter Hayaşi Yoşimasa’nın açıklamasına göre, Unemoto’nun ataması uzmanlık, kişilik ve deneyim dikkate alınarak gerçekleşti. Japonya’nın ilk kadın başsavcısı olmasıyla birlikte, kadınların güçlendirilmesinin yönetimdeki önemi bir kez daha vurgulandı. Kadınların atamalarını kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirten Hayaşi, Unemoto’nun bu görevde başarılı olacağına inandıklarını ifade etti.

İlgili Yazılar