Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Yıllık Raporu Açıklandı

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Yıllık Raporu Açıklandı

haber haber -
13 0

2023 Yılında Sanayi Devlerinin Satışlarında Reel Anlamda Kayıp

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 56. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’na göre, 2023 yılında sanayi devlerinin satışlarında reel anlamda kayıp yaşandı. Toplam üretimden satışlar yüzde 42.1 artarak 6.3 trilyon TL’ye ulaşırken, enflasyondan arındırılmış tabloya bakıldığında şirketlerin toplam satışları yüzde 13.8 daraldı.

Koç Holding’in 3 Şirketi İlk 10’da Yer Aldı

Türkiye’nin önde gelen sanayi topluluklarından Koç Holding bünyesindeki 3 şirket, İSO 500 sıralamasında ilk 10’da yer aldı. Tüpraş, 238 milyar TL satış geliri elde eden Ford Otomotiv ve beyaz eşya sektöründen Arçelik, listenin zirvesinde yer aldı.

Altın ve Otomotiv Sektörü Yükselişte

2023 yılında altın, otomotiv ve tarım makineleri sektörlerinde çıkış dikkat çekti. Yerli otomobil üreticisi TOGG, 24.3 milyar TL’lik satış geliriyle listede kendine 42. sıradan yer bulurken, Mercedes-Benz ve İstanbul Altın Rafinerisi gibi önemli firmalar da ilk 10’a girdi.

Sanayi Devlerinin Karlarının Yarısı Borçlara Gitti

İSO 500’ün finansman giderleri yüzde 92.5 artarak 533 milyar liraya yükseldi. Sanayiciler elde ettikleri kârın yarısından fazlasını finansman giderlerine ayırdı. Sanayi devlerinin mali borçları 2 trilyonu aşarken, kârların büyük bir kısmı kredi ödemelerine gitti.

Kamu Şirketleri Listede Yükselişte

2023 yılında açıklanan listede kamu şirketlerinin sayısında artış dikkat çekti. Elektrik Üretim Anonim Şirketi, Türkiye Petrolleri ve Türkiye Şeker Fabrikaları gibi devlet şirketleri önemli sıralamalarda yer aldı.

İSO Başkanı Bahçıvan’dan Uyarı

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, 2024 için de parlak bir tablonun beklemediklerini belirterek, ekonomide yumuşak bir inişin önemine vurgu yaptı. Bahçıvan, Türkiye’nin yüksek büyüme hedeflerinden vazgeçmesi gerektiğini ve ekonomide sağlıklı bir inişin olumlu sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar