Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Para Değerini Yitiriyor, Enflasyon Dayanılmaz Boyutlara Ulaştı

Türkiye’de Para Değerini Yitiriyor, Enflasyon Dayanılmaz Boyutlara Ulaştı

haber haber -
11 0

İktidarın İtibar Kaygısı, 5 Liralık Madeni Paraya Yönlendirdi

İtibar kaygısıyla 500 TL ve 1.000 TL’lik banknotları tedavüle çıkarmamakta direnen iktidar, 5 liralık kağıt paranın yerine 5 liralık madeni bozuk para bastı. Piyasada alım gücü kalmayan 5 lira, 2009 yılında ekmeğin tanesini 40 kuruşa alabiliyorken bugün yarım ekmek almaya yetiyor.

Hatıra Paranın Kopyası: 5 TL’lik Yeni Madeni Para

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 5 TL’lik yeni madeni para basımı için Resmi Gazete’de tebliğ yayımladı. Bu madeni paralar, Cumhuriyet’in 100. yılı anısına çıkarılan hatıra paranın birebir kopyası olacak. Üretim maliyeti 2.30 lira olan bu paraların dağıtımına 10 Haziran 2024’te başlanacak.

Enflasyonun Yarattığı Değer Kaybı

TL’nin değer kaybıyla birlikte dolar ve euro karşısındaki değerinde ciddi bir düşüş yaşandı. Ekmek fiyatları 10 liraya yükselirken, yumurta fiyatları da 5.50 liraya çıktı. Domates gibi temel gıda maddelerinde görülen fiyat artışları, enflasyonun ekonomide yarattığı tahribatı gözler önüne seriyor.

Banknotlara Yeni İhtiyaç: 5 Bin Liralık Banknotlar Gündemde

Merkez Bankası’nın 500 TL ve 1.000 TL’lik banknotlar üzerindeki çalışması devam ederken, artık 5 bin liralık banknotlara ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Enflasyonun yarattığı bu ekonomik sıkıntılar, Türkiye’de para değerinin hızla erimesine neden oluyor.

İlgili Yazılar