Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Tarımda İthalata Bağımlı Hale Geldi

Türkiye Tarımda İthalata Bağımlı Hale Geldi

haber haber -
15 0

Tarım Ürünleri İthalatı 14 Milyar Doları Aştı

Türkiye, yanlış tarım politikalarının etkisiyle artık kendine yetebilen bir ülke olmaktan uzaklaşıyor. Geçen yıl sadece tarım ürünleri ithalatı için 14 milyar dolar harcanırken, bu durum ülkeyi ithalata bağımlı hale getirdi.

Üreticiler Maliyetleri Karşılayamaz Hale Geldi

Yüksek maliyetlerle başa çıkamayan üreticiler tarımdan çekilirken, Türkiye stratejik ürünlerde dahi dışa bağımlı hale geldi. Fındık, çay, buğday gibi ürünlerde taban fiyatlarının açıklanmasıyla üreticiler adeta cezalandırıldı. Mazot fiyatlarında yüzde 109, gübre fiyatlarında yüzde 56.4, ilaç fiyatlarında ise yüzde 66.6 artış yaşanırken, üreticiler maliyetlerini karşılamakta zorlanıyor.

Çiftçiler Üretimden Çekiliyor

Çiftçilerin maliyetleri kontrol edip üretimi sürdürmesinin zorlaştığı bir dönemde, Türk çiftçilerinin üretimden çekilmeye başladığı belirtiliyor. Örneğin, geçen yıl yapılan 14 milyar dolarlık tarım ürünleri ithalatı, çiftçilerin ekonomik açıdan üretim yapma motivasyonunu zayıflattı.

İthalat Artıyor, Üreticiler İsyan Ediyor

Üreticilerin maliyetlerini karşılayamaz hale gelmesi sonucunda Türkiye, birçok tarım ürününü yurtdışından ithal etmek zorunda kalıyor. Bu durum ülke ekonomisine zarar verirken, çiftçilerin isyan ettiği bir süreç yaşanıyor.

İlgili Yazılar