Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye İhracatında Rekor Kırıldı, Sektörler Geriledi

Türkiye İhracatında Rekor Kırıldı, Sektörler Geriledi

haber haber -
15 0

Maliyetler Yüksek, İhracat Gelirleri Azalıyor

Türkiye’nin ihracatında mayıs ayında tarihi bir rekor kırılarak 24.1 milyar dolarlık rakama ulaşıldı. Ancak, deri, hazır giyim, cam, çimento sanayii gibi emek yoğun sektörlerde kayıplar devam ediyor.

Deri ve Deri Mamulleri Sektöründe Büyük Kayıp

2023 Ocak-Mayıs döneminde en çok kayıp yaşayan sektör yüzde 24.6 ile deri ve deri mamulleri oldu. Bu sektörde 863.5 milyon dolarlık ihracat geçen yılın aynı dönemine göre 212 milyon dolar azalarak 651.5 milyon dolara geriledi.

Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe Gerileme

Zeytin ve zeytinyağı sektörü yüzde 24.2’lik kayıpla ikinci sırada yer alırken, ihracat rakamlarında belirgin bir düşüş yaşandı. Sektörde 480.2 milyon dolar olan ihracat, bu yılın ilk 5 ayında 363.9 milyon dolara geriledi.

Hazır Giyim ve Konfeksiyonda Düşüş Devam Ediyor

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yüzde 11.1’lik düşüşle en çok kayıp yaşayan üçüncü sektör olarak öne çıkıyor. Geçen yıl 8.3 milyar dolar olan ihracatları, bu yılın ilk 5 ayında 7.4 milyar dolara geriledi.

Döviz Kurlarındaki Değişimler İhracatı Etkiliyor

Yüksek maliyetler, rekabetçilikten uzaklık ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar sektörlerin karlılığını olumsuz etkiliyor. Döviz gelirlerinde yaşanan azalmalar, sektörlerin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü zayıflatıyor.

Global Dijital Platformlardan Vergi Geliri Bekleniyor

Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlere uygulanacak vergi düzenlemesi ile ülkenin global dijital platformlardan da gelir elde etmeyi hedeflediği belirtiliyor. Vergi uzmanları, bu düzenleme ile yıllık 200 milyar TL’lik ek vergi geliri potansiyeli olduğunu vurguluyor.

İlgili Yazılar