Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜİK Verilerine Göre Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte Yüzde 5.7 Büyüdü

TÜİK Verilerine Göre Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte Yüzde 5.7 Büyüdü

haber haber -
25 0

TÜİK Verilerine Göre Büyüme Detayları

TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.7 oranında büyüdü. Bu büyümeye en büyük katkı yüzde 11.1 ile inşaat, yüzde 10.4 ile vergi artışları sağladı.

Ekonomik Büyüklükler

TÜİK’nin açıkladığı verilere göre GSYH ilk çeyrekte 8 trilyon 822 milyar lira olurken yıllık bazda GSYH büyüklüğü 30 trilyon 456 milyar liraya ulaştı. Aynı dönemde dolar bazında GSYH ise ilk çeyrekte 285.6 milyar dolar, yıllıklandırılmış bazda ise 1 trilyon 158 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Sektörler ve Büyüme Oranları

İlk çeyrekte en yüksek büyüme oranı yüzde 11.1’le inşaat sektöründe yaşandı. Diğer sektörlerde ise tarım yüzde 4.6, sanayi yüzde 4.9 ve hizmetler yüzde 4.3 oranında büyüdü.

Tüketim ve İhracat

İlk çeyrekte tüketim harcamaları yüzde 7.3, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 3.9 ve sabit sermaye oluşumu (yatırım) ise yüzde 10.3 artış gösterdi. Bu dönemde ihracat yüzde 4 artarken ithalat yüzde 3.1 azaldı.

Uzman Yorumları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyüme rakamlarını değerlendirerek ekonominin daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerlediğini belirtti. Ekonomist Hakan Kara ise gerçek bir enflasyonla mücadele programı uygulanmaması konusunda uyarılarda bulundu.

İlgili Yazılar