Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Sudan’da HDK Saldırılarında Ölü Sayısı 40’a Yükseldi

Sudan’da HDK Saldırılarında Ölü Sayısı 40’a Yükseldi

haber haber -
19 0

Umdurman’da Topçu Bombardımanı: Ölü Sayısı Artabilir

Sudan’da Kereri Direniş Komiteleri tarafından yapılan açıklamada, Umdurman’daki bazı yerleşim bölgelerinin Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) tarafından şiddetli topçu bombardımanına maruz kaldığı belirtildi. Bombardımanda ölenlerin sayısının 40’a yükseldiği, 50’den fazla kişinin yaralandığı açıklamada, ölü ve yaralıların sayısının artabileceği vurgulandı.

HDK’nin Geçmişteki Saldırıları

Medeni Direniş Komiteleri, 5 Haziran’da ülkenin orta kesimlerindeki Cezira eyaletinin Ved en-Nora köyünde HDK’nin saldırıları sonucunda 100’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini bildirmişti. Sudan Egemenlik Konseyi, HDK’yi köyde masum insanları öldürerek katliam yapmakla suçlarken, HDK ise ordu, istihbarat ve gönüllü askerlerin bulunduğu kamplara saldırdıklarını duyurmuştu.

BM’nin Açıklamaları

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sudan Özel Temsilci Yardımcısı ve Sudan İnsani Yardım Koordinatörü Clementine Nkweta-Salami, Cezira eyaletinin Ved en-Nora köyünde yaşanan şiddetli saldırılar ve can kaybı haberlerine şoke olduklarını belirtti. Salami, BM’nin sivillerin yaşadığı bölgelerde yoğun silah kullanımına dair güvenilir raporlar aldığını ve olayların kapsamlı bir şekilde soruşturulması gerektiğini vurguladı.

Sudan’daki Savaş ve Çatışmalar

Sudan’da 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının devrilmesinin ardından sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümete karşı ordu ve HDK arasındaki güç mücadelesi 1 yıldan fazla süredir devam ediyor. Sudan’da çoğu eyalette devam eden savaşta, ordu kuzey ve doğuda etkiliyken HDK’nin batı ve güney eyaletlerinde hakim olduğu görülüyor. Çatışmalar sonucunda 16 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 8,7 milyon kişi yerinden edildi ve 25 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda bulunuyor.

İlgili Yazılar