Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Siyasi Liderlerden Emekli Maaşı ve Vergi Adaleti İçin Ortak Çalışma Kararı

Siyasi Liderlerden Emekli Maaşı ve Vergi Adaleti İçin Ortak Çalışma Kararı

haber haber -
19 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özel Arasında Uzlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in gerçekleştirdiği görüşmede, popülist söylemlerin ötesinde emekli maaşları ve asgari ücretin artırılması için makro düzeyde bir çözüm bulunması konusunda uzlaşı sağlandı. Bu kapsamda vergi adaletinin sağlanması ve vergi gelirinin artırılması için ortak çalışma kararı alındı. Görüşmenin ardından çıkan uzlaşıyla birlikte, AKP iktidarının üzerinde aylardır çalıştığı torba kanuna eklemeler yapılması bekleniyor.

Ayrıntılar

Erdoğan ve Özel’in 1.5 saat süren görüşmesinde, ekonomik beklentilerin karşılanması için makro çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Uzlaşılan çözüm, adil bir vergi sisteminin oluşturulması ve bunun için Meclis’te bir komisyon kurulması gerektiği şeklinde şekillendi.

Özel’in vurguladığı gibi, vergi sisteminde gelire göre doğalgaz tarifesi uygulaması da gündemde. Torba yasada yer alacak 30 madde Meclis tatile girmeden önce görüşülecek. Bu maddeler arasında zenginden daha fazla vergi alınması ve dar gelirliye doğalgazda sübvansiyon sağlanması gibi konular da yer alacak.

Gelire göre doğalgaz tarifesi uygulanmasıyla, geliri yüksek olanlar faturanın tamamını, dar gelirli kesim ise faturanın sadece üçte birini ödeyecek. Ayrıca, vergi muafiyetlerinin kaldırılması ve yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edilmesi de torba yasada yer alacak maddeler arasında.

İlgili Yazılar