Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Nijerya’da Artan Güvenlik Sorunlarına Karşı Savaş Uçağı Alımı

Nijerya’da Artan Güvenlik Sorunlarına Karşı Savaş Uçağı Alımı

haber haber -
29 0

Katsina-Ala Bölgesi’nde Yaşanan Saldırılar

Katsina-Ala Bölgesi Milletvekili Jonathan Agbidye, henüz kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerce Benue eyaletine bağlı Katsina-Ala bölgesinde saldırı düzenlendiğini açıkladı. Agbidye, saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiğini ve birçok kişinin yaralandığını belirtti. Ayrıca, çok sayıda kişinin kaçırıldığını ve silahlı kişilerin bölge sakinlerinin gıda ürünlerini gasbettiğine dikkat çekti.

Kaduna Eyaleti’nde Yaşanan Saldırılar

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Kaduna eyaletine bağlı Kajuru bölgesindeki saldırıda aralarında bir kadının bulunduğu 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Nijerya’nın Güvenlik Durumu

Nijerya, silahlı çetelerin yanı sıra Boko Haram ve ISWAP terör örgütlerinin saldırılarıyla karşı karşıya. Ülkede insan kaçırma suçunun cezasının idam olmasına rağmen, fidye için kaçırma olayları sıkça yaşanıyor. Silahlı kişiler genellikle ülkenin kuzeyindeki köyleri, okulları ve yolcuları hedef alarak fidye talep ediyor.

Nijerya’nın Yeni Savaş Uçağı Alımı

Nijerya Hava Kuvvetleri Komutanı Hassan Bala Abubakar, ülkenin silahlı çeteler ve terörle mücadele kapsamında 50 yeni savaş uçağı satın alacağını duyurdu. Bu uçaklar arasında 24 M-346 savaş uçağı, 12 AW109 çok amaçlı helikopter ve bir çift Casa 295 nakliye uçağı bulunuyor. Uçakların gelecek yıla kadar teslim alınması planlanıyor ve kuzeybatı ile orta eyaletlerde terör estiren teröristlere karşı kullanılacak. Abubakar, uçakların hangi ülkeden alınacağına ilişkin bilgi vermedi.

İlgili Yazılar