Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’ten Önemli Açıklamalar

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’ten Önemli Açıklamalar

haber haber -
19 0

ABD’nin Gücü, NATO Müttefiklerinin Birliğiyle Artıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, ABD’nin tek başına büyük bir ülke olmasına rağmen NATO müttefikleriyle bir araya geldiğinde herkesin çok daha güçlü olduğunu vurguladı. Stoltenberg, müttefiklerin birbirini desteklemesi sayesinde saldırıların engellenebileceğini belirtti.

Avrupa Ülkeleri Savunmaya Önemli Katkılar Sağlıyor

Avrupa ülkelerinin ortak savunmaya sağladığı katkılara da değinen Stoltenberg, bu ülkelerin savunma harcamalarını rekor seviyelere çıkardığını söyledi. Bugün ABD Başkanı Joe Biden ile yapacakları görüşmede yeni savunma rakamlarını açıklayacaklarını ifade eden Stoltenberg, bu yıl NATO müttefiklerinin GSYH’nin yüzde 2’sini savunmaya ayıracaklarını belirtti.

Rusya’ya Karşı Güçlü Duruş

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna’ya desteklerinin devam edeceğini vurgulayan Stoltenberg, Rusya’nın saldırgan politikalarına karşı durulması gerektiğini dile getirdi. Putin’in NATO ülkelerini etkilemeye çalıştığını ancak Ukrayna’ya güçlü desteğin sürdüğünü ifade eden Stoltenberg, Ukrayna’nın yasal meşru müdafaa hakkını desteklediklerini belirtti.

Çin’in Rolü ve Küresel Güvenlik

Stoltenberg, Çin’in Rusya’ya destek verdiğini söyleyerek Çin’in küresel güvenlik açısından önemli bir oyuncu olduğunu vurguladı. Çin’in aynı anda farklı taraflarla iyi ilişkiler yürütmeye çalıştığını ancak müttefiklerin Pekin’in faaliyetlerini dengelemesi gerektiğini belirtti. Çin’in yön değiştirmemesi halinde müttefiklerin hazır olması gerektiğini söyleyen Stoltenberg, küresel güvenliğin herkesin ortak sorumluluğu olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar