Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Marion Marechal’den Yeniden Fetih ve RN İttifakı Açıklaması

Marion Marechal’den Yeniden Fetih ve RN İttifakı Açıklaması

haber haber -
23 0

Marion Marechal, AP Seçimleri Sonuçlarına İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Yeniden Fetih’in liste başı olan Marion Marechal, partisinin aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in yeğeni olduğunu açıkladı. Marechal, X hesabından yaptığı paylaşımda, RN ile seçime ittifak yapmayacaklarını duyurdu.

Marechal, AP Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Marechal, 9 Haziran’daki AP seçimlerinin Fransa’da büyük bir “umut” doğurduğunu belirterek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sol ve aşırı sola karşı “sağcılardan ve vatanseverlerden” oluşan bir koalisyon kurmaya çalıştığını aktardı. Marechal, Macron’un bu amaçla Marine Le Pen ve RN Başkanı Jordan Bardella ile görüştüğünü ifade etti.

Yeniden Fetih ve RN Arasında Anlaşma Yolda

Marechal, Yeniden Fetih ile RN arasında genel seçim için bir anlaşmaya varılmak üzere olunduğuna dikkat çekerek, Jordan Bardella’nın anlaşmayı kabul etmediğini belirtti. Marechal, Bardella’nın aşırı sağcı Yeniden Fetih Başkanı Eric Zemmour’la ilişki kurmaya istekli olmadığını dile getirdi.

Marechal, Bardella’nın Kararını Eleştirdi

Marechal, Bardella’nın kararını “ani ve çelişkili” olarak nitelendirerek, bu durumun Fransa için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu vurguladı. Marechal, Bardella’nın bu kararının Macron veya solun zaferine neden olmamasını temenni etti.

AP Seçim Sonuçları ve Erken Seçim Kararı

AP seçimlerinde aşırı sağcı RN’nin yüzde 31,37’lik oyla birinci sırada yer aldığını hatırlatan Marechal, Macron’un partisi Rönesans’ın ise yüzde 14,60 ile ikinci olduğunu belirtti. Macron, seçim sonuçlarının ardından parlamentoyu feshederek erken seçime gitme kararı aldığını duyurmuştu.

İlgili Yazılar