Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İspanya, UAD’ye İsrail’e Karşı Açılan Soykırım Davasına Müdahil Oluyor

İspanya, UAD’ye İsrail’e Karşı Açılan Soykırım Davasına Müdahil Oluyor

haber haber -
13 0

İspanya, UAD’ye Resmi Talebi Sundu

İspanya, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı “Gazze Şeridi’ndeki Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesinin Uygulanması” konulu davaya müdahil olmak için gerekli resmi talebi, Uluslararası Adalet Divanı’ne (UAD) bugün sundu. Bakanlık açıklamasında, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi uyarınca ve mahkeme tüzüğünün 63. maddesi kullanılarak davaya müdahil olunduğu belirtildi.

UAD’ye Bağlılık ve Barış Çabası

İspanya’nın, 1948 Sözleşmesine taraf bir devlet olmanın sorumluluğuyla, uluslararası hukuka ve UAD’nin çalışmalarına bağlılıkla İsrail’e karşı açılan soykırım davasına müdahil olduğu vurgulandı. Amaçları arasında Gazze ve Orta Doğu’da barışın geri dönüşüne katkıda bulunmak ve iki devlet uygulamasını ilerletmek bulunuyor.

Filistin’in Durumu

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, son 24 saatte 47 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 52 kişinin yaralandığı belirtildi. Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarda ölenlerin sayısı 37 bin 765’e, yaralananların sayısı ise 86 bin 429’a yükseldi. Sivil altyapı da hedef alınarak enkaz altında ve yol kenarlarında binlerce ölü bulunuyor.

Yardım Erişimi Sorunu

Filistin Kızılayı, İsrail’in Refah ve Kerm Ebu Salim Sınır Kapıları üzerindeki kısıtlamalar nedeniyle Gazze’deki ambulans filolarının çalışmadığını duyurdu. Yakıt sıkıntısı yaşandığı için 18 ambulansın hizmet dışı kaldığı belirtildi. UNRWA’nın yapmaya çalıştığı yakıt sevkiyatının da etkisiz kaldığı ifade edildi.

İlgili Yazılar