Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İran Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Oy Verme Süresi Uzatıldı

İran Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Oy Verme Süresi Uzatıldı

haber haber -
15 0

İran’da Seçim Merkezleri Gece Yarısına Kadar Açık Kaldı

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, yerel saatle 08.00’de başlayan ve 18.00’de sona ermesi gereken oy kullanma süresinin üç defa uzatıldığını duyurdu. Ancak İslami, **24.00’te oy verme süresinin sona erdiğini** açıkladı.

Seçimde Yarışan Adaylar ve Süreç

Seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan’ın yanı sıra muhafazakar adaylar Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi yarışıyor.

**Muhafazakar adaylar Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ve Emir Hüseyin Kadızadehaşimi** ise seçime saatler kala adaylıktan çekildi.

İkinci Tur ve Kazananın Belirlenmesi

Adayların ilk turda seçilebilmesi için **yüzde 50+1 oy** alması gerekiyor. Eğer ilk turda hiçbir aday bu oy oranını yakalayamazsa, en fazla oy alan 2 aday ikinci tura kalacak ve **5 Temmuz’da** yapılacak ikinci turda kazanan isim ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olacak.

Seçim Sonuçlarının Açıklanması

Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayınlanması ve kesin sonuçların ise yarın öğleden önce açıklanması bekleniyor. Bu süreçte İran halkı ve uluslararası toplum, seçim sonuçlarını merakla beklemektedir.

İlgili Yazılar