Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Hollanda, İsrail Büyükelçisini Casusluk İddiaları Nedeniyle Protesto Etti

Hollanda, İsrail Büyükelçisini Casusluk İddiaları Nedeniyle Protesto Etti

haber haber -
18 0

Hollanda Dışişleri Bakanlığı İsrail Büyükelçisini Çağırdı

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerine ilişkin sorulara cevap vermemesi üzerine İsrail’in Lahey Büyükelçisi’nin Bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Hollanda Hükümetinden Ortak İmzalı Açıklama

Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot, İçişleri ve Krallık İlişkileri Bakanı Hugo de Jonge ve Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius’un imzasını taşıyan yazılı açıklamada, İsrail Büyükelçisi’nin The Guardian ve +972 Magazine’de yer alan iddialar hakkında bilgi vermesinin istendiği vurgulandı.

İsrail’in UCM’ye Müdahalesi Endişe Yarattı

Hollanda hükümeti, UCM’ye ve diğer kurumlara yönelik casusluk faaliyetlerini “istenmeyen bir dış müdahale biçimi ve tamamen istenmeyen bir durum” olarak değerlendirdi. Hollanda’nın, Mossad’ın UCM’yi tehdit ettiği iddialarını ciddiye aldığı ve endişelerini İsrailli büyükelçiye ilettiği belirtildi.

Mossad’ın UCM Başsavcısını Tehdit Ettiği İddiaları

İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın eski Başkanı Yossi Cohen’in, UCM Başsavcısı Fatou Bensouda’yı soruşturmadan vazgeçirmek için tehdit ettiği iddiaları basında yer almıştı. Cohen’in, Bensouda’yı tehdit ettiği ve baskı yaptığına dair kaynaklar ve belgeler bulunduğu belirtilmişti.

İsrail’in, UCM ve başsavcısına yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetleri Hollanda’da endişe yaratmış ve hükümetin İsrail Büyükelçisine bu konuda net bir mesaj ilettiği vurgulanmıştır.

İlgili Yazılar