Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Hindistan’da Genel Seçimler: NDA Zaferi ve Modi’nin Yorumu

Hindistan’da Genel Seçimler: NDA Zaferi ve Modi’nin Yorumu

haber haber -
21 0

NDA, Halk Meclisi’nde Çoğunluğu Elde Etti

Hindistan Seçim Kurulu verilerine göre, 19 Nisan’da başlayan ve 1 Haziran’da sona eren genel seçimlerde, Hindistan’ın federal parlamentosunun alt kanadı olan Halk Meclisi’nde (Lok Sabha) sandalye dağılımı belli oldu.

Modi’nin Başında Olduğu BJP Liderliğinde NDA Zaferi

Seçimlerden galip çıkan NDA, Hint Başbakanı Modi’nin liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından kurulmuştu. NDA, 543 sandalyenin 295’ini kazanarak çoğunluğu elde etti. Bu sonuç, Modi’nin önceden tahmin ettiği 400 sandalye hedefinin altında kaldı ancak yine de NDA’nın zaferi olarak kabul edildi.

Muhalefet İttifakı Tahminlerin Üzerinde Oy Aldı

Hindistan Ulusal Kongre Partisi (INC) öncülüğünde kurulan muhalefet ittifakı, 543 sandalyeden 231’ini kazanarak güçlü bir performans sergiledi. Ulusal Kongre Partisi ise sandalye sayısını neredeyse iki katına çıkararak 99 sandalye elde etti.

Seçim Sonuçları ve Katılım Oranı

Hindistan’da hükümet kurabilmek için Halk Meclisi’nde 272 sandalyeye ihtiyaç var. Ülkenin yaklaşık 970 milyon seçmeni bulunurken, seçime katılım oranı 67.4 olarak gerçekleşti. Toplamda yaklaşık 640 milyon kişi oy kullandı.

Seçimler, 28 eyalet ve 8 özel yönetim bölgesini kapsayan 7 aşamalı bir süreçte gerçekleştirilmişti. 19 Nisan ve 26 Nisan’da başlayan seçimler, 1 Haziran’da sona ermişti.

İlgili Yazılar