Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Gelir Açıklamaları Tartışma Yarattı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Gelir Açıklamaları Tartışma Yarattı

haber haber -
10 0

Bakan Şimşek’in Asgari Ücret ve Kişisel Geliri Hakkındaki Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücretin 524 dolarla tarihin en yüksek zirvesine ulaştığını belirterek, asgari ücretin düşük olmadığını söyledi. Ancak, Şimşek’in kendi aldığı bakan maaşı ve milletvekili emeklisi aylığından oluşan toplam 241 bin 320 liralık gelirini “Büyük fedakarlık yapıyorum” sözleriyle açıklaması tepkilere neden oldu.

Şimşek’in Geliri ve Asgari Ücret Karşılaştırması

Bakan Şimşek, halen 144 bin 362 lira bakan maaşı ve 96 bin 958 lira milletvekili emekli aylığı alıyor. Bu toplam gelir, yılın başında 8 bin 197 dolara karşılık geliyordu. Şimşek’in her iki gelirine de bu ay yüzde 20 civarında zam yapılacak ve aylık geliri 694 dolar artarak 8 bin 891 dolara çıkacak.

Asgari Ücretteki Kayıp

Yılın başında asgari ücret 578 dolara karşılık gelirken, temmuz ayına gelindiğinde asgari ücret 521 dolara düştü. Bu durumda her bir asgari ücretli 57 dolar kaybetti. Asgari ücrete zam yapılmaması halinde bu kayıp yıl sonuna kadar artarak devam edecek.

Şimşek’in Togg ve Makam Araçları ile İlgili Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye dair açıklamalarının yanı sıra Togg ve makam araçları konusundaki görüşlerini de paylaştı. Şimşek, Togg yerine makam aracı olarak Mercedes marka araç kullanmasına ilişkin eleştirilere yanıt verdi. Togg aracının zırhlı modelinin olmaması nedeniyle zırhlı Mercedes kullandığını belirten Şimşek, “Yarın Togg’un zırhlı aracı çıkarsa tabii ki Togg’un zırhlı aracını kullanırız ama şu anda yok” dedi.

İlgili Yazılar