Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Harris: ABD Ukrayna’ya 1,5 Milyar Dolarlık Yardım Sağlayacak

Harris: ABD Ukrayna’ya 1,5 Milyar Dolarlık Yardım Sağlayacak

haber haber -
17 0

Harris, Bürgenstock Zirvesi’nde ABD’nin Kararlılığını Vurguladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İsviçre’nin ev sahipliğinde Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenen zirvede yaptığı konuşmada, ABD’nin Ukrayna’ya tam destek konusundaki kararlılığının devam ettiğini açıkladı.

Ukrayna’ya Yapılacak Yardım Detayları

Harris, enerji sektörünü ve Rusya ile devam eden savaştan etkilenen sivillerin durumunu iyileştirmek için Ukrayna’ya en az 1,5 milyar dolarlık yardım sağlanacağını belirtti. Bu yardımın 500 milyon dolarlık bölümünün enerji yardımı olarak kullanılacağı ve ülkenin enerji altyapısının güçlendirilmesine odaklanacağı ifade edildi.

Harris: “Uluslararası Norm ve İlkeler İhlal Edilmemeli”

Harris, yaptığı konuşmada, “Milletlerin kendi ittifaklarını seçme hakları vardır. Devredilemez haklar vardır. Hükümetlerin koruması ve hukukun üstünlüğüne saygı duyulması gerekir. Tüm devletlerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli ve ulusal sınırlar zorla değiştirilmemelidir.” dedi. Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığına karşı Ukrayna halkının yanında olduklarını vurguladı.

ABD’nin Ukrayna’ya Desteklerinin Devamı

Harris, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile yaptığı görüşmede de desteklerini yinelediğini belirtti. ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Şartı ilkelerine dayanan “adil ve kalıcı bir barış için” çalışmaya devam edeceğini dile getirdi.

İlgili Yazılar