Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Hamas BMGK Kararına Olumlu Yanıt Verdi

Hamas BMGK Kararına Olumlu Yanıt Verdi

haber haber -
15 0

Hamas, BMGK Kararını Memnuniyetle Karşıladı

Hamas yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “BMGK kararında yer alan kalıcı ateşkes, Gazze’den tamamen çekilme, esir takası, Gazze Şeridi’nin yeniden inşası ve yerinden edilenlerin geri dönüşü maddelerinin memnuniyetle karşılandığı” belirtildi.

Hamas Dolaylı Müzakerelere Hazır

Açıklamada, Hamas’ın, Filistin halkı ve direnişinin talepleriyle uyumlu bu ilkelerin uygulanmasına ilişkin dolaylı müzakerelere girmek üzere aracılarla işbirliğine hazır olduğu bilgisi verildi. Hamas, İsrail’in yenilgiye uğratılması ve tam bağımsız Filistin devletinin kurulması dahil ulusal haklarını elde etmek için mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

BMGK’dan 3 Aşamalı Teklife Destek

BMGK’da ABD’nin sunduğu ve Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi. Rusya’nın çekimser oy kullandığı oylamada karar tasarısına 14 evet oyu çıkarken, İsrail’e de teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

3 Aşamalı Teklife Göre

Kararda belirtildiğine göre; ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, ve Filistinli sivillerin evlerine dönmesinin sağlanacağı ifade edildi.

İlgili Yazılar