Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Emeklilerin Durumu Gittikçe Zorlaşıyor

Emeklilerin Durumu Gittikçe Zorlaşıyor

haber haber -
17 0

Emeklilerin Çalışma Durumu

Emekliler arasında iş bulma zorluğu giderek artıyor. Her 100 emekliden 17’sinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlı olarak ücretle bir başka işverenin yanında çalıştığı belirtiliyor. Bu durum, ek gelir ihtiyacının arttığını gösteriyor.

SGK’nın Gelir Durumu

SGK, bu yılın ilk çeyreğinde prim gelirlerinin emekli aylıklarını zorlukla karşılayabildiğini açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre prim gelirlerinin emekli aylıklarını karşılama oranı yüzde 100.4’e kadar gerilemiş durumda. SGK’nın rekor bir açık verdiği de belirtiliyor.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un Açıklamaları

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, emeklilerin yaklaşık yüzde 60’ının büyük bir geçim sıkıntısı yaşadığını ve bu nedenle ek iş arayışında olduğunu ifade etti. Öztunç, “Emeklilerin bayram alışverişine bile çıkamadığı, vatandaşı açlık ve sefalete mahkum eden sistemin tek müsebbibi Erdoğan’dır, tek adam rejimidir” dedi. Öztunç, SGK’nın gelirlerinin yetersiz olduğunu ve sosyal güvenlik sisteminin iflas ettiğini iddia etti.

Sonuç olarak, emeklilerin ek gelir ihtiyacı artarken, SGK’nın gelirlerinin emekli aylıklarını karşılamakta zorlanması sistemin sorunlu olduğunu gösteriyor. Yaşlılık aylığı alan emekliler arasında çalışma zorunluluğu da giderek yaygınlaşıyor.

İlgili Yazılar