Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Emekliler İçin Kurban Kesmek Mümkün Değil

Emekliler İçin Kurban Kesmek Mümkün Değil

haber haber -
22 0

Emeklilere Kurban Kesme İmkânı Kalmadı

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, aylığı 10 bin lira civarında olan milyonlarca emeklinin bu yıl kurban kesmelerinin imkânsız hale geldiğini belirtti. Küçükbaş kurban fiyatının 13 bin ile 18 bin lira, büyükbaş kurbanın da 130 bin ile 300 bin lira arasında değiştiğini ifade etti.

Emeklilerin Durumu

Ağbaba, İslami kurallara göre büyükbaş kurbanın en fazla 7 kişinin ortak kesebileceğine dikkat çekerek, emeklilerin bu yüksek fiyatlar nedeniyle kurban kesemeyecek duruma geldiğini vurguladı. Emeklilerin, 3 bin liralık bayram ikramiyesiyle bile kurban kesmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

Kurbanlık Fiyatlarındaki Artış

Ağbaba, geçen yıl 7-8 bin lira olan kurbanlık koç fiyatının bu yıl 18 bin liraya kadar çıktığını, büyükbaş kurban fiyatlarının da ciddi şekilde yükseldiğini belirtti. Geçen yıldan bu yıla kurbanlık dana fiyatlarının %87 arttığını, emeklilerin bir kurban kesmek için 2 aylık maaşlarını biriktirmeleri gerektiğini aktardı.

Emekli Aylığına İlişkin Çözüm Önerisi

Ağbaba, giderlerdeki artışı da dikkate alarak, en düşük emekli aylığının belirli bir seviyenin üzerine çıkarılması gerektiğini savundu. Dana eti ve kuzu eti gibi ürünlerdeki fiyat artışlarına göre en düşük emekli aylığının ne kadar olması gerektiğini açıkladı.

İlgili Yazılar