Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Elektrik Faturalarına Yapılan Devasa Zam Vatandaşı Zorluyor

Elektrik Faturalarına Yapılan Devasa Zam Vatandaşı Zorluyor

haber haber -
12 0

Asgari Ücrete Zam Yapılmaması ve Elektrik Fiyatlarına Yüzde 38 Zam

İktidarın Enflasyon Bahanesi ile Elektrik Fiyatlarına Yapılan Zam

Hükümet, enflasyon gerekçesiyle asgari ücret ve en düşük emekli aylığına zam yapmamaya devam ederken, elektrik faturalarına yüzde 38 oranında devasa bir zam gerçekleştirdi. Zamın yerel seçimler nedeniyle nisan ayına ertelendiği, daha sonra ise memur ve emeklinin maaş zammını etkilememek adına temmuz ayına alındığı öğrenildi. Eğer zam nisan ayında yapılsaydı, memur ve emeklilere verilecek zam oranı yaklaşık yüzde 0.5 daha yüksek olacaktı.

Zamın Etkileri ve Yetkililerin Açıklamaları

Zamın zamanlaması, özel sektör çalışanlarından düşük gelirli emeklilere kadar birçok sabit gelirliyi olumsuz etkileyecek şekilde ayarlandığı belirtildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil elektrik tarifelerine yüzde 38’e varan oranda zam yapıldığını duyurdu. Mesken aboneleri için 100 kilovatsaat elektrik tüketiminde ödenecek tutar 207 lira 23 kuruşa yükseldi. Yeni tarifenin 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.

Elektrik Zammının Ardındaki Gerçekler

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Ulutaş, elektrik zammının vatandaşların geçim sıkıntısını artıracağını ve şirketlere önemli miktarlarda kaynak aktarılacağını belirtti. Ulutaş, enerji fiyatlarındaki artışın endüstri, tarım ve konut gibi sektörler üzerinden vatandaşlar için yaşam maliyetini yükselteceğini vurguladı. Ayrıca, dağıtımın yüzde 100’ünün ve üretimin yüzde 85’inin özel şirketlerin elinde olduğunu ifade etti.

İlgili Yazılar