Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. DEB Partisi Başkanı Asafoğlu: “Yargıya Başvurduk, Endişe Verici”

DEB Partisi Başkanı Asafoğlu: “Yargıya Başvurduk, Endişe Verici”

haber haber -
9 0

DEB Partisi’nin Durumu

Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığının kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Başkanı Çiğdem Asafoğlu, partilerinin denetlenmesi ve yasal faaliyetlerinin durdurulması talepleriyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Asafoğlu’nun Açıklamaları

Çiğdem Asafoğlu, aşırı sağ parti başkanlarının da içinde olduğu bazı kişilerin, partililerin kendilerini Türk olarak ifade etmesini gerekçe göstererek Danıştay ve Yargıtay’a başvurduğunu belirtti. Asafoğlu, DEB Partisi aleyhinde yapılan başvuruların “endişe verici” olduğunu vurguladı.

DEB Partisi’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katıldığını belirten Asafoğlu, her üç seçimde de azınlığın yoğun olarak yaşadığı Rodop ve İskeçe illerinde birinci parti olduklarını kaydederek, “Bu da Batı Trakya Türk Azınlığının ‘Benim siyasi temsilcim DEB Partisidir’ dediği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

DEB Partisi’nin Mücadelesi

DEB Partisi, Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmak için kararlı bir şekilde mücadele ettiğini belirten Asafoğlu, hala ellerine ulaşan bir tebligat olmadığını ancak dosyaların içeriğini öğrenmek için yargıya başvurduklarını aktardı.

DEB, 2014 ve 2019’daki AP seçimlerinde Batı Trakya’daki 3 ilin 2’sinde birinci çıkmasına rağmen ülke genelinde uygulanan yüzde 3 seçim barajını aşamadığı için AP’ye milletvekili gönderememişti. Batı Trakya Türklerinin siyasi temsilinin engellenmesi üzerine yüzde 3 seçim barajının kaldırılmasını talep ettikleri biliniyor.

İlgili Yazılar