Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. BM Yetkilisi de Domenico: “İsrail’in Saldırıları Sonucunda Operasyonlarımızı Sürekli Baştan Başlatıyoruz”

BM Yetkilisi de Domenico: “İsrail’in Saldırıları Sonucunda Operasyonlarımızı Sürekli Baştan Başlatıyoruz”

haber haber -
13 0

BM Yetkilisinin BM Gazetecileriyle Yaptığı Çevrim İçi Toplantıda Açıklamaları

BM’de görevli olan de Domenico, Kudüs’ten çevrim içi bağlanarak BM’deki gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsrail’in Han Yunus’un doğusuna ilişkin “boşaltma” çağrısının ardından BM’nin insani yardım operasyonlarını bir kez daha düzenlemek zorunda kaldığını vurguladı.

İsrail’in Saldırıları ve Sonuçları

de Domenico, İsrail’in saldırılarının kendisinin ilan ettiği “sözde güvenli bölgelerde” de devam ettiğini belirtti. Şimdiye kadar 247 meslektaşının hayatını kaybettiğini açıklayan de Domenico, meslektaşlarının birçoğunun görevi başındayken öldürüldüğünü ifade etti. “Artık bir dur deme zamanı geldi” diyen de Domenico, bu saldırıların sona ermesi için çağrıda bulundu.

Gazze’deki İnsani Durum

de Domenico, Gazze’de her 10 kişiden 9’unun en az 1 kez yerinden edildiğini, sürekli bir hareket hali olduğunu ve insanların sürekli olarak oyun tahtasında piyonlar gibi oradan oraya gönderildiğini belirtti. Bu durumun insani yardım operasyonlarını zorlaştırdığını dile getirdi.

İnsani Yardım ve Nüfus Bilgileri

Bölgede insani yardım operasyonlarının devam edeceğini vurgulayan de Domenico, Gazze’nin nüfusunun 2,3 milyon olduğunu söyledi. 110 bin kişinin Gazze’den çıktığının tahmin edildiğini ve 37 bin kişinin ise hayatını kaybettiğini ifade etti. Bu rakamların ardında insanların duyguları, korkuları ve umutları olduğunu belirtti.

Avrupa Hastanesi’nin Durumu

İsrail’in hastanelerin boşaltılmasını talep etmediğini savunduklarını ancak bilgi paylaşımında yetersiz kaldığını belirten de Domenico, Avrupa Hastanesi’nin de boşaltıldığını ve bu hastanenin son temel hizmet veren hastanelerden biri olduğunu aktardı. İsrail ordusunun daha önce işgal ettiği diğer hastanelerde yaşananlar nedeniyle bölgede korku hakim olduğunu söyledi.

İlgili Yazılar