Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Sudan’daki Durumu Değerlendirdi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Sudan’daki Durumu Değerlendirdi

haber haber -
52 0

BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’dan Çarpıcı Açıklamalar

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde gerçekleşen toplantıda Sudan’daki durum ele alındı. BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, üye ülkeleri bilgilendirerek çarpıcı açıklamalarda bulundu. DiCarlo, Sudan’da tarafların sivilleri korumadığını, 14 binden fazla kişinin şimdiye kadar öldürüldüğünü belirtti.

İnsani Kriz Çığ Gibi Büyüyor

DiCarlo, Sudan’da 25 milyon insanın insani yardıma muhtaç olduğunu ve 8,6 milyon kişinin yerinden edildiğini vurgulayarak, “Sudan’da tamamıyla insan eliyle oluşturulan kriz çok büyük boyutta.” ifadelerini kullandı. Cinsel şiddetin savaş silahı olarak kullanıldığı, çocukların silah altına alındığı ve işkenceye başvurulduğuna dair raporların bulunduğunu dile getirdi.

Uluslararası Topluma Çağrı: “Harekete Geçme Zamanı”

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Operasyonlar ve Savunma Birimi Direktörü Edem Wosornu da El Fasher’de çatışmanın 800 bin sivili tehlikeye atacağı uyarısında bulundu. Wosornu, Sudan’da kıtlık riskinin arttığını belirterek, tarafların insani yardımları kolaylaştırma yönünde acil adım atması gerektiğini vurguladı. Sivillerin korunması ve silahların susması için daha fazla uluslararası angajman çağrısında bulunan Wosornu, “Daha da geç olmadan harekete geçme zamanı. Milyonlarca hayat bize bağlı.” dedi.

Sudan’daki Savaşın Arka Planı

Sudan’da 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının devrilmesi sonrası, sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümete karşı ortak darbe yapan ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki güç mücadelesi 1 yıldır devam ediyor. Sudan’da yaşanan çatışmalar sonucunda 15 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 8,5 milyon kişi yerinden edildi ve 25 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda.

İlgili Yazılar