Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’ten Orta Doğu’daki Gerilim İçin Çağrı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’ten Orta Doğu’daki Gerilim İçin Çağrı

haber haber -
19 0

Guterres, Lübnan’ın İkinci Bir Gazze Olmasına İzin Vermeyeceklerini Belirtti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’taki BM Genel Merkezi’nde Güvenlik Konseyi çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bölge ve dünya halklarının Lübnan’ın ikinci bir Gazze olmasını kaldıramayacaklarını vurguladı.

Guterres, Taraflara Düşmanlıkların Sonlandırılması Çağrısında Bulundu

Guterres, İsrail ile Hizbullah arasındaki gerilime ilişkin derin kaygılarını dile getirerek tarafların sanki bir savaşa doğru ilerliyormuş gibi kavgacı söylemler ürettiğini belirtti. Orta Doğu’daki çatışmanın genişleme riskine dikkat çeken Guterres, taraflara Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararının tam olarak uygulanması ve derhal düşmanlıkların sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Askeri Çözüm Yok, Diplomatik ve Siyasi Yollarla Çözüme Kavuşulmalı

Guterres, askeri çözüm olmadığını belirterek, askeri gerginliğin artmasının bölgedeki toplulukların acı çekmesine ve yıkıma uğramasına neden olacağını ifade etti. Akıl ve rasyonellik zamanı olduğunu vurgulayan Guterres, tarafların diplomatik ve siyasi yollara katılım göstererek düşmanlıkların sona erdirilmesi ve kalıcı bir ateşkese ilerlemesi gerektiğini belirtti.

İlgili Yazılar