Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Batı Trakya Türk Azınlığı Eğitim Konusunda Endişeli

Batı Trakya Türk Azınlığı Eğitim Konusunda Endişeli

haber haber -
29 0

BTTADK’nın Açıklaması: Eğitim Kararlarında Azınlığın Dahli Yok

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, azınlık eğitimi konusunda devletin aldığı kararlarda azınlığın görüşlerine başvurulmadığını belirtti. Devletin tek taraflı çıkardığı kararnameler ve genelgeler sebebiyle azınlık eğitiminin olumsuz etkilendiği vurgulandı.

Yunanistan’ın Uymadığı Protokoller ve Azınlık Okulları

Yunanistan’ın Lozan Antlaşması ve eğitim protokollerine uymadığı belirtilen açıklamada, azınlık okullarına yönelik kısıtlamalar eleştirildi. Azınlık ortaokul ve lise sayısının artırılmasına izin verilmediği, İskeçe Azınlık Lisesi’ne yeni bina yapılmasına engel olduğu ifade edildi.

Türkçe Eğitim ve Öğretmen Hakları Kısıtlanıyor

Batı Trakya’da Türkçe ve Yunanca eğitim verecek anaokulu açılmasına dahi izin verilmediği belirtilen açıklamada, Türk ilkokul sayısının dramatik şekilde azaldığına dikkat çekildi. Ayrıca Türkiye’de eğitim fakültelerinden mezun olan Batı Trakyalı Türk öğretmenlerin Türk okullarında görev yapmasına engel olunduğu da vurgulandı.

SÖPA ve Eğitim Politikaları

Selanik Özel Pedagoji Akademisi (SÖPA) hakkında bilgi verilen açıklamada, bu kurumun azınlık okullarında öğretmen kadrolarını oluşturmak amacıyla kurulduğu ancak tepkiler üzerine kapatıldığı ifade edildi. Kosmidu’nun iddialarının da eleştirildiği açıklamada, azınlıkların eğitimde ayrıcalıklı bir konumda olmadığı savunuldu.

İlgili Yazılar