Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Avrupa Parlamentosu Seçimlerinden Sonra Von der Leyen’den Açıklamalar

Avrupa Parlamentosu Seçimlerinden Sonra Von der Leyen’den Açıklamalar

haber haber -
12 0

Von der Leyen, AP Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Alman Hristiyan demokrat siyasetçi Ursula Von der Leyen, 6-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) listebaşı adayı olarak seçim sonuçlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Merkez Politikaların Önemine Vurgu

Von der Leyen, seçim sonuçlarının Avrupa’da güçlü bir Avrupa isteyenlerin çoğunlukta olduğu mesajını verdiğini belirterek, “Sonuç, merkezdeki taraflara büyük sorumluluklar yüklüyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca sağ ve sol eğilimli partilerin de destek aldığını vurgulayan Von der Leyen, merkezin önemine dikkat çekti.

Yeni Dönem İçin Görüşmeler Başlıyor

Von der Leyen, EPP’nin birinci gelmesiyle birlikte ikinci sıradaki Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ve Avrupa’yı Yenile (Renew Europe-RE) gruplarıyla destek görüşmelerine başlayacağını ifade etti. Amacının Avrupa, Ukrayna ve hukukun üstünlüğüne inananlarla çalışmak olduğunu belirten Von der Leyen, AB Konseyi’nin de desteğini alacaklarına inandığını açıkladı.

AB Parlamentosu Seçim Sonuçları

AP’nin duyurduğu kesin olmayan sonuçlara göre, EPP 189, S&D 135, RE 80, Yeşiller 52, ECR 72, ID 58 ve Sol grup 36 sandalye kazandı. Resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

Yaklaşan Süreç

AB liderlerinin 17 Haziran’da bir araya gelerek AB Komisyonu Başkanlığı için aday üzerinde karar verecekleri belirtiliyor. Ardından adayın AP’nin onayını alması gerekecek. AP’nin yeni yasama dönemi 16 Temmuz’da başlayacak ve AB’nin yeni yönetimi aralık ayında tamamen belli olacak.

İlgili Yazılar