Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Arap Birliği’nden Hizbullah’a İlişkilerde Değişim

Arap Birliği’nden Hizbullah’a İlişkilerde Değişim

haber haber -
13 0

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki, Hizbullah ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki, Beyrut ziyareti sonrasında Mısır’ın El-Kahire El-İhbariyye televizyonuna açıklamalarda bulundu. Zeki, Arap Birliği’nin daha önceki kararlarında **”Hizbullah’ın terörist olarak tanımlanması”**na vurgu yaparak, bu kararlara istinaden Hizbullah ile iletişimin kesildiğini hatırlattı.

Yeni Kararla İletişim Kapıları Açıldı

Zeki, Arap Birliği’ne üye ülkelerin **Hizbullah’a terör örgütü denmemesi konusunda** anlaştığını aktardı. Bu yeni kararın, Arap Birliği ile Hizbullah’ın iletişim kurmasının önünü açtığını belirtti. Zeki, **”Arap Birliği’nin artık Hizbullah’ı terör örgütü olarak sınıflandırmadığını”** kaydetti.

İlk Temas 10 Yıl Sonra Gerçekleşti

Arap Birliği ile Hizbullah arasında 10 yılı aşkın süredir gerçekleşen ilk temas, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) 2 Mart’ta aldığı karar sonrasında gerçekleşti. Arap Birliği, 11 Mart 2016’da Hizbullah’ı **”terör örgütü”** olarak sınıflandırmış ve **”aşırılığı ve mezhepçiliği yaydığını”** açıklamıştı.

Zeki’nin Beyrut ziyareti sırasında, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zeki’nin, Hizbullah’a bağlı **”Direnişe Sadakat”** bloğunun lideri milletvekili Muhammed Raad ile görüştüğü bildirildi. Bu görüşme, Arap Birliği ile Hizbullah arasında 10 yılı aşkın süredir gerçekleşen ilk temas olarak kayıtlara geçti.

İlgili Yazılar