Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. ABD ve İngiltere, Yemen’deki Havaalanı ve Adalara Hava Saldırısı Düzenledi

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Havaalanı ve Adalara Hava Saldırısı Düzenledi

haber haber -
19 0

ABD ve İngiltere, Hudeyde Havalimanı’na 6 Hava Saldırısı Düzenledi

Yemen’de yaşanan gelişmelere ilişkin el-Mesire televizyon kanalının haberine göre, ABD ve İngiltere’nin Uluslararası Hudeyde Havalimanı’nı hedef alan 6 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi. Ancak saldırı ve sonuçlarıyla ilgili detaylı bilgi verilmedi.

Kamaran Adası’na 4 Hava Saldırısı Düzenlendi

Ayrıca, ABD ve İngiltere’nin Yemen’in Kızıldeniz’deki Kamaran Adası’na da 4 hava saldırısı düzenlediği ifade edildi. Ancak saldırıların detaylarına dair bilgi paylaşılmadı.

Husilerin Eylemleri ve Deniz Ticareti Güvenliği

Yemen’de İran’ın desteklediği Husilerin, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyduğu ve bazılarına saldırılar düzenlediği biliniyor. Bu durum, Kızıldeniz’deki seferlerin durmasına neden oldu.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu deniz görev gücünü oluşturdu. Bu operasyon, Husi güçlerine karşı koordine edilen bir çaba olarak hayata geçirildi.

Husilerin Tehdit Açıklamaları

Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı durumunda bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacaklarını duyurdu. Hudeyde, uluslararası bir havaalanı ve 3 hayati limanı içeren uzun kıyı şeridiyle Yemen’in en önemli eyaletlerinden biri olarak kabul ediliyor.

İlgili Yazılar